Rychlé a dostupné půjčky do 10000 ihned

Upozorňujeme: Web byl založen v minulosti. Některé informace byly aktuální v době publikování článků. Dnes již nemusejí odpovídat platné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů.

Co je to registr dlužníků

Půjčka 10000 do hodiny

12/09/2014

Registry dlužníků zaznamenávají a po určitou dobu uchovávají informace ohledně platební morálky a závazků žadatelů o půjčky. Primárně slouží pro banky nebo nebankovní společnosti, aby mohly lépe vyhodnotit, komu úvěr poskytnou, a komu nikoliv. Půjčky jsou totiž mnohem využívanější a dostupnější, než v minulosti.

Přibližně 75% Čechů alespoň jednou nějakou půjčku využije. Proto se finanční společnost snaží chránit před problémovými klienty a sdílejí mezi sebou tyto informace.

Prověřování údajů o žadatelích o půjčku

Jakmile půjdete žádat o půjčku, budete prověřováni v registru dlužníků. U banky je tomu téměř vždy, u nebankovních společností je to individuální. Údaje v registru mohou být negativní i pozitivní a pomohou vyhodnotit, zda úvěr poskytnout, či nikoliv. Jakmile žádáte o půjčku, dáváte souhlas, aby o vás byly v registrech evidovány potřebné údaje. V registru se tedy octne každý, kdo někdy o půjčku žádá, i když ji třeba ani nezískal.

Existuje několik registrů

Bankovní registr klientských informací (BRKI) uchovává informace o bankovních úvěrech a nepovolených debetních zůstatcích na účtech. Nebankovní registr klientských informací (NRKI) sbírá informace o nebankovních úvěrech. Registr dlužníků SOLUS (Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům) eviduje dlužníky, kteří jsou v prodlení se splátkami, Centrální registr dlužníků využívají banky, firmy, leasingové společnosti i státní instituce.

Pozitivní a negativní záznamy

Stačí jedna opožděná splátka nebo neuhrazená složenka a negativní záznam v registru dlužníků je na světě. Jakmile pak budete žádat o půjčku u banky, pravděpodobně ji nezískáte. Informace v registrech ale mohou být i pozitivní. Pokud řádně a včas půjčku splatíte, stanete se pro poskytovatele důvěryhodnějšími klienty.

Jak získat výpis z registru

Jak je možné získat výpis z některého registru dlužníků? Počítejte s tím, že tyto informace vás budou něco stát, ale nejde o žádné vysoké částky. Je potřeba zažádat o výpis písemně, nebo navštívit osobně Klientské centrum Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. Pokud potřebujete výpis z registru SOLUS, jde to i prostřednictvím SMS zprávy.